Dodatki mieszkaniowe
Osoby, które ze względu na niski poziom dochodów, nie są w stanie opłacać czynszu (bądź innych kosztów utrzymania mieszkania) mogą podjąć starania o uzyskanie specjalnej pomocy finansowej w formie dodatku mieszkaniowego.
O dodatek mieszkaniowy mogą się ubiegać osoby, które:
-są najemcami oraz podnajemcami mieszkań,
-mieszkają w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
-zajmują lokale mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność,
-są właścicielami lokali mieszkalnych
-mają tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszą wydatki związane z jego zajmowaniem,
-zajmują lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, a oczekują na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
Kryteriami przyznawania dodatku mieszkaniowego są: dochód wspólnie zamieszkujących osób oraz powierzchnia mieszkania.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Do dochodu nie wlicza się:
-zasiłku pielęgnacyjnego
-świadczeń pomocy materialnej dla uczniów
-dodatków dla sierot zupełnych
-jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka
-pomocy w zakresie dożywiania
-okresowych zasiłków z pomocy społecznej
-jednorazowych świadczeń pieniężnych i w naturze z pomocy społecznej
-dodatku mieszkaniowego
-dodatku energetycznego.
O dodatek mieszkaniowy można się ubiegać, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach (liczonych przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego) nie przekracza:
-175 proc. najniższej emerytury dla gospodarstw jednoosobowych, czyli osób mieszkających samotnie,
-125 proc. najniższej emerytury dla gospodarstw wieloosobowych.
Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego.
Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest nieco wyższy, nie zamyka to możliwości otrzymania dodatku mieszkaniowego – jeśli kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.
Powierzchnia użytkowa mieszkania osoby, która ubiega się o dodatek mieszkaniowy, nie powinna przekroczyć określonego metrażu, który został zdefiniowany w ustawie jako „powierzchnia normatywna”. Przepisy dopuszczają możliwość przekroczenia powierzchni normatywnej, ale nie więcej niż o 30% (ile wynosi w takim przypadku maksymalna powierzchnia uprawniająca do dodatku mieszkaniowego podajemy poniżej), albo o 50% pod warunkiem, że powierzchnia pokoi i kuchni w powierzchni całego lokalu nie przekracza 60% (gdy lokal ma bardzo duże przedpokoje, czy łazienkę).
Powierzchnia normatywna w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego wynosi:
-dla 1 osoby – 35 m kw. maksymalna powierzchnia to 45,50 m kw.
-dla 2 osób – 40 m kw. maksymalna powierzchnia to 52 m kw.
-dla 3 osób – 45 m kw. maksymalna powierzchnia to 58,50 m kw.
-dla 4 osób – 55 m kw. maksymalna powierzchnia to 71,50 m kw.
-dla 5 osób – 65 m kw. maksymalna powierzchnia to 84,50 m kw.
-dla 6 osób – 70 m kw. maksymalna powierzchnia to 91 m kw.
jeśli w lokalu mieszka więcej niż 6 osób – dla każdej następnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m kw.
Normatywną powierzchnię lokalu mieszkalnego zwiększa się o 15m kw., jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.Osoba ubiegająca się o dodatek załatwia formalności w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej.
W ciągu miesiąca od złożenia wniosku jest wydawana decyzja. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej lub gminy mogą przed wydaniem decyzji przeprowadzić wywiad środowiskowy. Od decyzji negatywnej można złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (za pośrednictwem organu, który wydał decyzję) zgodnie z pouczeniem zawartym na decyzji. Następnie jest możliwe odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Wnioskodawca powinien przechowywać przez okres 3 lat dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wykazanych we wniosku, w celu ich udostępnienia na żądanie organu przyznającego dodatek mieszkaniowy.
Jeżeli lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, w instalację ciepłej wody lub gazu przewodowego z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem mieszkalnym, osobie uprawnionej do dodatku mieszkaniowego przyznaje się ryczałt na zakup opału stanowiący część dodatku mieszkaniowego.
Data dodania: 15 lutego 2023