„Niepodległość znaczy Wolność” - akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
„Nasi przodkowie duzi i mali dla nas tę Polskę odzyskali.
Toczyli bitwy, sił nie szczędzili, byśmy dziś w wolnej Polsce żyli.
11 listopada to taka ważna data. Polacy Polskę odzyskali, walczyli duzi oraz mali.”
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Ojczyzny. Dzięki bohaterstwu naszych przodków, po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość, a my możemy żyć w wolnym kraju.
W dniu 8 listopada 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Kołaczycach odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna przystrojona w kotyliony oraz biało-czerwone chorągiewki. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego oraz przemówieniem Pana Dyrektora mgr Adama Iwanickiego, który mówił o potrzebie pielęgnowania pamięci polskiej historii oraz wychowania dzieci w poczuciu patriotyzmu i szacunku do własnej Ojczyzny. Pan Dyrektor podkreślał, że uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Następnie uczniowie klasy III a zaprezentowali program artystyczny poświęcony trudnej drodze Polaków do wolności. Uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia historyczne oraz dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne pieśni patriotyczne i wojskowe z okresu zaborów, pieśni legionowe oraz wiersze o tematyce narodowej. Dzieci przedstawiły również układ choreograficzny pt. „Pisk Białego Orła”, a także taniec z szarfami do piosenki „Wolność”. Młodzi artyści po zakończonym występie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom jak cenne dla każdego człowieka są wartości: wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały: p. Anna Płazińska, p. Anna Madejczyk i p. Ewelina Merkwa.
Oprac. p. Anna Płazińska
Data dodania: 10 listopada 2024