GMINNY PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH 2024
Słowa Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” były myślą przewodnią tegorocznego Gminny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych organizowanego pod patronatem Burmistrza Kołaczyc. Wydarzenie to już cyklicznie wpisuje się w życie kulturalne lokalnej społeczności.
24 listopada 2024rna naszej szkolnej scenie mieli okazję zaprezentować się młodzi artyści z sąsiednich szkół i placówek oświatowych. Gościliśmy wykonawców z Gminnego Przedszkola w Kołaczycach, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek w Bieździadce, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego we Frysztaku, Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy , Zespół "Harmonia" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczycach, przedstawicieli Społecznej Szkoły Podstawowej w Sowinie, Społecznej Szkoły Podstawowej w Krajowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Usłyszeliśmy także reprezentantów naszej szkoły: uczniów klasy IIIA przygotowanych przez p. Annę Płazińską, chór szkolny „Fraza” pod przewodnictwem p. Marcina Krupy oraz utalentowaną uczennicę klasy VIIIA Marlenę Szot. Wszystkie wystąpienia zostały ciepło przyjęte i nagrodzone gromkimi brawami oraz symbolicznymi upominkami.
Dyrektor szkoły Pan Adam Iwanicki powitał wielu znakomitych gości na czele z Panią Burmistrz Magdaleną Stasiowską, także Radnych Rady Miejskiej w Kołaczycach, Dyrektorów sąsiednich Szkół , Przedszkoli, Żłobka, Przedstawicieli Gminy Kołaczyce, Rady Powiatu, Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc, Parafii, a także instytucji współpracujących ze szkołą. Pani Burmistrz podczas wystąpienia podkreśliła wagę wartości patriotycznych przekazywanych młodemu pokoleniu i nadziei z tym związanych dla naszej Ojczyzny.
Przybyli licznie na uroczystość mieszkańcy mogli także wziąć udział w degustacji ciast i innych smakołyków przygotowanych przez szkolną kuchnię, rodziców uczniów oraz pracowników szkoły.
Zaśpiewane pieśni patriotyczne to jedynie część szerokiej twórczości, która łączyła naszych rodaków w trudnych dziejowo momentach, dodawała odwagi żołnierzom, budziła nadzieję emigrantom, wychowywała młodzież, a w czasach komunizmu stanowiła oręż w walce z cenzurą i propagandą.Miejmy nadzieję, że ich rola w przyszłości ograniczy się tylko do nauki miłości ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków, a my za rok powrócimy, by śpiewać je na nowo.
Dziękujemy!
Data dodania: 25 listopada 2024