Jesienny Rajd SKT PTTK na Świętą Górę Jawor
W środę 12 października br. 10 członkowie Szkolnego Koła Turystycznego PTTK „Liwocz" działającego w naszej szkole oraz uczniowie LO w Kołaczycach wraz z opiekunami wyruszyli autokarem na kolejną wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Tegoroczny Jesienny Rajd SKT PTTK wiódł z Wysowej Zdroju na Świętą Górę Jawor. W czasie wyjazdu odwiedziliśmy także Gorlice, Kwiatoń i Cmentarz Wojenny nr 60 na Magurze Małastowskiej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. W muzeum zgromadzono eksponaty dokumentujące historię Gorlic, m.in. zabytkowe dokumenty z pieczęciami, plany miasta oraz statuty cechowe od XV do XVII w. W związku z przypadającym w 2022 r. Rokiem Ignacego Łukasiewicza - prekursora przemysłu naftowego, nasza Pani Przewodnik szczególną uwagę zwróciła na tę wybitną postać związaną z gorlicką ziemią, a także na wielką wagę tej gałęzi przemysłu we współczesnym świecie. Wśród pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu zgromadzonych w muzeum na uwagę zasługują: alembik aptekarski (urządzenie do destylacji ropy naftowej) oraz prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Mogliśmy też zobaczyć atrakcyjną ekspozycję dotyczącą I wojny światowej z makietą rozegranej 2 maja 1915 r. bitwy pod Gorlicami oraz salon figur woskowych najważniejszych postaci tej operacji.
Następnie dotarliśmy do Wysowej Zdrój - uzdrowiskowej miejscowości położonej przy granicy ze Słowacją. Spod cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Wysowej uczestnicy rajdu wyruszyli zielonym szlakiem pieszo w stronę granicy. Dochodząc do rozdroża skręciliśmy w lewo, zbaczając z zielonego szlaku i wybierając drogę przygotowaną dla pielgrzymów. Po przekroczeniu potoku Cygołka weszliśmy w las, by po około pół godzinie marszu wzdłuż Głębokiego Potoku dotrzeć do położonego na zboczach Jawora grekokatolickiego sanktuarium maryjnego. To tutaj, kilkaset metrów od granicy polsko-słowackiej w paśmie Gór Hańczowskich znajduje się otoczona wianuszkiem krzyży wotywnych cerkiew Opieki Matki Bożej w świętym dla Łemków miejscu. Historia tego sanktuarium sięga roku 1925, w którym to jednej z miejscowych Łemkiń objawić się miała Matka Boża. Gdy w miejscu objawień wytrysnęło źródło, z którego woda miała uzdrawiającą moc, na Jaworze rozwinął się kult maryjny. Sama zaś góra uznana została za świętą. Sześć lat później w miejscu objawień poświęcono kaplicę, a źródełko przekształcono w zadaszoną studnię, z której i my zaczerpnęliśmy wody.
Po krótkim postoju w tym niezwykłym miejscu skierowaliśmy kroki w stronę niedalekiej granicy skąd rozpościerał się przepiękny widok na Słowację z położoną w górskiej dolinie cygańską wsią Cigelka i górującym na horyzoncie najwyższym szczytem Beskidu Niskiego - Busovem (1002 m n.p.m.). Słoneczna pogoda podkreślała tylko piękno pomalowanych jesiennymi kolorami drzew. Po około kilometrowym marszu pasem granicznym zeszliśmy z Przełęczy Cigelka z powrotem do Wysowej.
Po dotarciu do Parku Zdrojowego uczestnicy wycieczki mogli skosztować kilku rodzajów wód mineralnych dostępnych w wysowskiej pijalni. Odpocząwszy nieco wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze mogliśmy zobaczyć jedną z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Polsce. To wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dawna grekokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu. Następnie zatrzymaliśmy się na Przełęczy Małastowskiej gdzie odwiedziliśmy cmentarz z czasów I wojny światowej nr 60, na którym pochowani zostali m.in. uczestnicy tzw. operacji gorlickiej, przybliżonej nam w muzeum w Gorlicach. Był to czas na chwilę zadumy i refleksji.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była restauracja "Różana" w Skołyszynie. W tym miejscu należałoby podziękować Gminie Kołaczyce za dofinansowanie naszej wycieczki, dzięki czemu każdy z uczestników wyjazdu mógł zjeść pyszną pizzę. Po posiłku wszyscy zadowoleni wrócili do Kołaczyc.
Zapewniamy, że to nie ostatni nasz wypad w góry. Wszystkich uczniów zachęcamy do wstąpienia w szeregi SKT PTTK
Opiekunowie Szkolnego Koła Turystycznego PTTK „Liwocz”
Data dodania: 06 listopada 2022